MŰVÉSZET ÉS KULTÚRA

A legrégebbi fennmaradt héber Bibliát árverezték el New Yorkban

A New York-i Sotheby's aukciósház 38 126 000 dollárért (35 170 000 euró) adta el a világ legrégebbi, 10. századból származó, szinte teljes héber Bibliáját.

A felbecsülhetetlen értékű kéziratot Jacob (Jacqui) Safra pénzember és gyűjtő árverezte el, és Alfred Moses, a Covington & Burling ügyvédi irodánál dolgozó ügyvéd vásárolta meg, aki viszont az izraeli Tel-Avivban található múzeumnak adományozza.

Ez rekordösszeg, amelyet egy kéziratra költöttek, de még mindig kevesebb, mint a valaha történelmi dokumentumra költött legmagasabb összeg.

ANSA foto
ANSA foto
A legrégebbi fennmaradt héber nyelvű Bibliát árverezték el New Yorkban
Ez a Biblia különlegesebb a többinél, mert a héber Szentírás mind a 24 könyvét tartalmazza. Az összesen 792 oldalnyi pergamenből csak mintegy 15 fejezet hiányzik. Ez a dokumentum körülbelül egy évszázaddal megelőzi az első teljesen teljes héber Bibliát, a Leningrádi Kódexet.
ANSA foto
A dokumentum hivatalos neve Codex Sassoon. Úgy tűnik, hogy egy írnok (akinek a neve ismeretlen) írta Szíriában vagy a mai Izraelben, i.sz. 900 körül. A név David Solomon Sassoon üzletemberről, filantrópról és héber kéziratok gyűjtőjéről származik, aki korábban a kézirat tulajdonosa volt.
ANSA foto
A New York-i Sotheby's aukciósházban elárverezett Bibliát Jacob (Jacqui) Safra pénzember és gyűjtő, egy szíriai-libanoni-svájci bankárvagyon örököse bocsátotta árverésre, aki 1989 óta birtokolta a kéziratot. Tízperces licitháborút követően Alfred Moses, a Covington & Burling cég ügyvédje, aki Bill Clinton idején az Egyesült Államok romániai nagykövete is volt, nyerte el a művet. Moses azt mondta, hogy a dokumentumot a tel-avivi Anu Múzeumnak - a zsidó nép múzeumának - adományozza.
ANSA foto
"Küldetésem volt a mű visszaszerzése, a Codex Sassoon történelmi jelentőségének felismerése és annak biztosítása, hogy a művet mindenki számára hozzáférhető helyen őrizzék. A héber Biblia a történelem legnagyobb hatású könyve, és a nyugati civilizáció alapja. Örömömre szolgál, hogy a zsidó népé" - hangzottak a dokumentum új tulajdonosának szavai.
ANSA foto
A Codex Sassoonért fizetett ár - 38 126 000 dollár (35 170 000 euró) - a legmagasabb ár, amelyet valaha kéziratért fizettek, és felülmúlja a 30,8 millió dollárt, amelyet Bill Gates 1994-ben Leonardo da Vinci Leicester kódexéért fizetett. Ez azonban nem haladja meg a történelmi dokumentumért kifizetett rekordösszeget. Ezt a rekordot Ken Griffin gyűjtő tartja 2021-ben, aki 43 millió dollárt fizetett ki az amerikai alkotmány egy eredeti nyomtatott példányáért.
ANSA foto
A Codex Sassoon azért is fontos, mert a korai középkor tudósainak maszorétikus jegyzeteit tartalmazza arról, hogyan kell írni, olvasni és hangsúlyozni a szavakat. Ezen túlmenően a Codex Sassoon a legrégebbi ismert teljes kézirat a Tanakhból, amelynek 24 könyve az ábrahámi hit alapvető szövege, és egyben a valódi keresztény Ószövetséget is képviseli.
bor, sör, habzóbor, pezsgő, pezsgő
19/04/2024
01/01/1970
01/01/1970
Állati érdekességek
22/04/2024
01/01/1970
Játékok és tevékenységek
19/03/2024
01/01/1970
01/01/1970
Állati érdekességek
22/04/2024
01/01/1970
01/01/1970
Informativa ai sensi della Direttiva 2009/136/CE: questo sito utilizza solo cookie tecnici necessari alla navigazione da parte dell'utente in assenza dei quali il sito non potrebbe funzionare correttamente.