KUNST OG KULTUR

Den ældste bevarede hebraiske bibel solgt på auktion i New York

Sotheby’s Auktionshuset i New York solgte verdens ældste næsten komplette hebraiske bibel fra det 10. århundrede for 38.126.000 dollars (35.170.000 euro).

Jacob (Jacqui) Safra Alfred Moses Covington & BurlingDet uvurderlige manuskript var blevet auktioneret af finansmanden og samleren , og blev købt af , en advokat, der arbejder i firmaet , som til gengæld vil donere det til museet i Tel Aviv i Israel.

Dette er et rekordstort beløb, der er brugt på et manuskript, men det er stadig mindre end det højeste beløb, der nogensinde er brugt på et historisk dokument.

ANSA foto
ANSA foto
Denne bibel er mere speciel end de andre, fordi den indeholder alle 24 bøger i de hebraiske skrifter. Der mangler kun ca. 15 kapitler af de i alt 792 sider pergament. Dette dokument er ca. et århundrede ældre end den første fuldstændig komplette hebraiske bibel, Leningrad Codex, og er derfor et århundrede ældre end den første fuldstændig komplette hebraiske bibel.
ANSA foto
Codex Sassoon Den officielle betegnelse for dette dokument er . Det ser nærmere bestemt ud til at være skrevet af en skribent (hvis navn er ukendt) i Syrien eller det, der nu kaldes Israel, omkring 900 e.Kr. David Solomon Sassoon Navnet stammer fra den forretningsmand, filantrop og samler af hebraiske manuskripter , som tidligere ejede manuskriptet.
ANSA foto
Sotheby’s Jacob (Jacqui) Safra Bibelen, der blev sat på auktion i New York, var blevet sat til salg af finansmanden og samleren , arving til en syrisk-libanesisk-schweizisk bankformue, som havde haft manuskriptet siden 1989. Alfred Moses Covington & Burling Bill Clinton. Moses Anu Museum - Museum of the Jewish People Efter ca. ti minutters budgivning var den vindende budgiver , en advokat, der arbejder i firmaet, og som også var USA's ambassadør i Rumænien, erklærede, at han ville donere dokumentet til i Tel Aviv.
ANSA foto
Codex Sassoon "Det var min mission at genfinde værket, idet jeg var klar over dets historiske betydning og sikre, at det blev opbevaret på et sted, hvor det var tilgængeligt for alle. Den hebraiske bibel er den mest indflydelsesrige bog i historien og er grundlaget for den vestlige civilisation. Jeg glæder mig over at vide, at den tilhører det jødiske folk", lyder det fra den nye ejer af dokumentet.
ANSA foto
Codex Sassoon Codex Leicester Prisen - 38.126.000 dollars (35.170.000 euro) - er den højeste pris, der nogensinde er betalt for et manuskript, og overgår de 30,8 millioner dollars, som Bill Gates betalte i 1994 for Leonardo da Vincis manuskript. Ken Griffin Rekorden overgår dog ikke det rekordbeløb, der er blevet brugt på et historisk dokument. Denne rekord går til en samler i 2021, som betalte hele 43 millioner dollars for et originalt trykt eksemplar af den amerikanske forfatning.
ANSA foto
Codex Sassoon er også vigtig, fordi den indeholder masoretiske noter fra tidlige middelalderlige lærde om, hvordan ord skal skrives, læses og accentueres. Codex Sassoon Tanakh Desuden er det det ældste kendte fuldstændige manuskript af , hvis 24 bøger er grundlæggende tekster for den abrahamitiske tro og også udgør det sande kristne Gamle Testamente.
nyheder om de store hollywoodskuespillere
24/04/2024
22/04/2024
Informativa ai sensi della Direttiva 2009/136/CE: questo sito utilizza solo cookie tecnici necessari alla navigazione da parte dell'utente in assenza dei quali il sito non potrebbe funzionare correttamente.