KUNST OG KULTUR
Den ældste bevarede hebraiske bibel solgt på auktion i New York
Sotheby’s Auktionshuset i New York solgte verdens ældste næsten komplette hebraiske bibel fra det 10. århundrede for 38.126.000 dollars (35.170.000 euro).
Jacob (Jacqui) Safra Alfred Moses Covington & BurlingDet uvurderlige manuskript var blevet auktioneret af finansmanden og samleren , og blev købt af , en advokat, der arbejder i firmaet , som til gengæld vil donere det til museet i Tel Aviv i Israel.
Dette er et rekordstort beløb, der er brugt på et manuskript, men det er stadig mindre end det højeste beløb, der nogensinde er brugt på et historisk dokument.
Denne bibel er mere speciel end de andre, fordi den indeholder alle 24 bøger i de hebraiske skrifter. Der mangler kun ca. 15 kapitler af de i alt 792 sider pergament. Dette dokument er ca. et århundrede ældre end den første fuldstændig komplette hebraiske bibel, Leningrad Codex, og er derfor et århundrede ældre end den første fuldstændig komplette hebraiske bibel.
Codex Sassoon Den officielle betegnelse for dette dokument er . Det ser nærmere bestemt ud til at være skrevet af en skribent (hvis navn er ukendt) i Syrien eller det, der nu kaldes Israel, omkring 900 e.Kr. David Solomon Sassoon Navnet stammer fra den forretningsmand, filantrop og samler af hebraiske manuskripter , som tidligere ejede manuskriptet.
Sotheby’s Jacob (Jacqui) Safra Bibelen, der blev sat på auktion i New York, var blevet sat til salg af finansmanden og samleren , arving til en syrisk-libanesisk-schweizisk bankformue, som havde haft manuskriptet siden 1989. Alfred Moses Covington & Burling Bill Clinton. Moses Anu Museum - Museum of the Jewish People Efter ca. ti minutters budgivning var den vindende budgiver , en advokat, der arbejder i firmaet, og som også var USA's ambassadør i Rumænien, erklærede, at han ville donere dokumentet til i Tel Aviv.
Codex Sassoon "Det var min mission at genfinde værket, idet jeg var klar over dets historiske betydning og sikre, at det blev opbevaret på et sted, hvor det var tilgængeligt for alle. Den hebraiske bibel er den mest indflydelsesrige bog i historien og er grundlaget for den vestlige civilisation. Jeg glæder mig over at vide, at den tilhører det jødiske folk", lyder det fra den nye ejer af dokumentet.
Codex Sassoon Codex Leicester Prisen - 38.126.000 dollars (35.170.000 euro) - er den højeste pris, der nogensinde er betalt for et manuskript, og overgår de 30,8 millioner dollars, som Bill Gates betalte i 1994 for Leonardo da Vincis manuskript. Ken Griffin Rekorden overgår dog ikke det rekordbeløb, der er blevet brugt på et historisk dokument. Denne rekord går til en samler i 2021, som betalte hele 43 millioner dollars for et originalt trykt eksemplar af den amerikanske forfatning.
Codex Sassoon er også vigtig, fordi den indeholder masoretiske noter fra tidlige middelalderlige lærde om, hvordan ord skal skrives, læses og accentueres. Codex Sassoon Tanakh Desuden er det det ældste kendte fuldstændige manuskript af , hvis 24 bøger er grundlæggende tekster for den abrahamitiske tro og også udgør det sande kristne Gamle Testamente.
Besparelse
24/04/2024
Hvis du er en numismatiker, ved du, at nogle mønter kan være en formue værd.
Men vidste du, at der findes en 2-euromønt, som kan være tusindvis af euro værd? Det er en sjælden mønt, der ikke er særlig kendt og derfor er meget eftertragtet af samlere.
I dette fotogalleri vil vi vise dig, hvilken mønt det er, hvilket land der har udstedt den, og hvilke kendetegn den har. Hvis du er samler, må du ikke gå glip af dette fotogalleri, der er dedikeret til 2-euromønten, som kan være en lille formue værd.
Kunstgallerier Private samlinger
videnskab
18/04/2024
Det lyder måske som et trivielt spørgsmål, men det er faktisk slet ikke trivielt; tværtimod rummer det meget vigtige fysiske og filosofiske spørgsmål. Washington Post bemærkede, at dette spørgsmål opildner nogle af de mennesker, der er på Twitter i disse dage.
Debatten blev skabt af et tweet fra journalisten Jacqui Deevoy, som undrede sig over, hvordan det var muligt, at solen havde "skiftet farve" i forhold til det, hun huskede som barn. Svaret er imidlertid et svar, der efterlader en noget forfærdet, da der ikke findes noget rigtig entydigt svar.
Børn begår jo ikke en fejl ved at tegne solen som en stor gul kugle, men det er ikke et helt rigtigt svar. Lys er trods alt bare opfattelsen af bølgelængden af den stråling, som solen udsender, og deri ligger hele hemmeligheden.